@ECOPANTHER (LT)

Galingiausi pasaulio valdžios atstovai negali susitvarkyti su susidariusia gamtos tarša.
Jie turi pasikliauti kiekvienu paprastu žmogumi, kaip jūs ir aš, mūsų pasirinkimais ir mūsų valia.

Chai Jing, žurnalistas ir aplinkosaugos aktyvistas

read in English

Mes su vyru esame eko aktyvistai, jauna pora, mylinti ir gerbianti gamtą. Mes renkame plastiko ir kitokias šiukšles, žmogaus numestas gamtoje, nuo 2012 m.

Paprastai žmonės nelinkę pastebėti šiukšles gamtoje, nes norint „pamatyti“ gali prireikti išeiti iš įsivaizduojamos komforto zonos. Gaila, bet šiukšlių rinkimas ar net vienos šiukšlės pakelimas savo kelyje daugeliui iš mūsų vis dar atrodo gėdinga ar draudžiama veikla.

Savo meniškomis šiukšlių nuotraukomis norėčiau pakurstyti tą nusistovėjusį, (ne)”teisėtą“ abejingumą gamtai, vainikuotą naivu šūkiu „Tai ne mano šiukšlės!

Tai ne mano šiukšlės, tačiau tai mano Planeta!

Mano tikslas – sukelti žiūrovo smalsumą, pateikiant savotiškai gražias, spalvingas, kompozicines fotografijas ir taip atkreipti žiūrovo dėmesį į ekologinę katastrofą. Sužavėtas jis prieina arčiau, kad galėtų pasigrožėti, ir štai akistatos akimirka: palaukite, tai yra šiukšlės! …

(Artimiausi) renginiai

2022 metų birželį meninių šiukšlių fotografijų paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ pradėjo kelionę po Lietuvą: nuo LR Seimo rūmų iki švietimo įstaigų ir verslo centrų.

2023/04/01-30Kultūros namai K.I.N.A.S. “Panemunė”Šiukšlių meninių fotografijų eko paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ (turnė)
2023/03/01-31Biblioteka „Šaltinėlis“, PanevėžysŠiukšlių meninių fotografijų eko paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ (turnė)
2023/02/01-28Verslo centras K29, Vilnius, LietuvaŠiukšlių meninių fotografijų eko paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ (turnė)
2023/01/06-31Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Panevėžys, LietuvaTapybos paroda “Eukalipto įkvėpta“.
Parodos atidarymas: 2023 m. sausio 6 d. 17:00 val.
2022/12/01-2023/01/31Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazija, Vilnius, LietuvaŠiukšlių meninių fotografijų eko paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ (turnė).
Parodos atidarymas: 2022 m. gruodžio 9 d. 12:00 val.
2022/11/24-2023/01/04Vilniaus įgulos karininkų ramovė, Vilnius, LietuvaTapybos paroda “Nelaboratoriniai eksperimentai
2022/11/14-30Vilniaus Adomo Mickevičiaus licejus, Vilnius, LietuvaŠiukšlių meninių fotografijų eko paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ (turnė)
Parodos atidarymas: 2022 m. lapkričio 17 d. 12:00 val
2022/10/01-2022/11/13Vilniaus “Santaros” gimnazija, Vilnius, LietuvaŠiukšlių meninių fotografijų eko paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ (turnė)
2022/09/01-30Vilnius “Naujamiescio” mokykla, Vilnius, LietuvaŠiukšlių meninių fotografijų eko paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ (turnė)
2022/06/07-21LR Seimas, Vilnius, LietuvaŠiukšlių meninių fotografijų eko paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ (turnė)

Eko paroda Vilniaus Adomo Mickevičiaus licejuje

2022 m. lapkričio 17 d. Vilniaus Adomo Mickevičiaus licejuje vyko eko parodos “Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ atidarymo renginys, organizuotas dr. Alisos Palavenis iniciatyva bendradarbiaujant su mokyklos direktore Ivona Černiavska. Tai savotiškas eko parodos “turnė”, kuris prasidėjo 2022 m. birželio mėnesį LR Seime.

Parodoje pristatoma dr. Alisa Palavenis meninių šiukšlių fotografijų serija.

Alisa Palavenis su 5-10 klasių mokiniais kalbėjosi apie savo savanorišką ekologinę veiklą, šiukšlių fotografijas kaip priemonę paįvairinti nelengvą šiukšlių rinkimo rutiną ir jų poveikį žmonėms, apie aplinkos taršą ir 3R principą: mažink, naudok pakartotinai, perdirbk.

* Nuotraukos su mokiniais naudojami gavus raštišką jų tėvų leidimą. Daugiau informacijos teiraukitės Vilniaus Adomo Mickevičiau licejuje

** Nuotraukos iš parodos atidarymo renginio: Viktorija Chorna

Daugiau informacijos Vilniaus Adomo Mickevičiaus licejaus e-svetainėje: lietuvių kalba ir lenkų kalba.

Taip pat zw.lt ir wilnoteka.lt.

Alisos Palavenis fotografijos darbų parodos rėmėjas

Mokinių darbų paroda Vilniaus “Santaros” gimnazijoje

Lapkričio 7-14, 2022, vyko Vilniaus “Santaros” gimnazijos mokinių kūrybinių darbų paroda.

Ikvėpti eko parodos “Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ , Vilniaus “Santaros” gimnazijos mokiniai nuo 5 iki 9 klasės, sukūrė visą ciklą iliustruotų darbų ekologijos tema.

Mokiniai kūrybiškai pristatė savo mintis apie žmogaus daromą žalą aplinkai ir kiekvieno mūsų pareigą atsakingai tvarkyti atliekas.  

Daugiau informacijos Vilniaus “Santaros” gimanzijos e-svetainėje ir facebook paskyroje:

Eko paroda Vilniaus “Santaros” gimnazijoje

2022 m. spalio 3 d. Vilniaus „Santaros“ gimnazijoje vyko eko parodos “Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ atidarymo renginys, organizuotas dr. Alisos Palavenis iniciatyva bendradarbiaujant su mokyklos direktore Jelena Beliajeva ir pavaduotoja ugdymui Jelena Jermolenko. Tai savotiškas eko parodos “turnė”, kuris prasidėjo 2022 m. birželio mėnesį LR Seime.

Parodoje pristatoma dr. Alisa Palavenis meninių šiukšlių fotografijų serija.

Alisa Palavenis su 9-10 klasių mokiniais kalbėjosi apie savo savanorišką ekologinę veiklą, šiukšlių fotografijas kaip priemonę paįvairinti nelengvą šiukšlių rinkimo rutiną ir jų poveikį žmonėms, apie aplinkos taršą ir 3R principą: mažink, naudok pakartotinai, perdirbk.

Ypatinga renginio viešnia

Kultūros gyvenimo žurnalo jaunimui „Pašvaistė“ vyriausioji redaktorė Audronė Daugnorienė

** Nuotraukos iš parodos atidarymo renginio: Viktorija Chorna

Daugiau informacijos Vilniaus “Santaros” gimanzijos facebook paskyroje:

Alisos Palavenis fotografijos darbų parodos rėmėjas

Eko video transliuotas parodos metu

Pakelk tą vieną šiukšlę savo kelyje

Eko paroda Vilniaus Naujamiesčio vidurinėje mokykloje

2022 m. rugsėjo 9 d. Vilniaus Naujamiesčio vidurinėje mokykloje, vyko eko parodos “Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“ atidarymo renginys, organizuotas dr. Alisos Palavenis bendradarbiaujant su mokyklos direktore Danute Mišriene ir direktoriaus pavaduotoju Motiejumi Jakubausku. Tai savotiškas eko parodos “turnė”, kuris prasidėjo 2022 m. birželio mėnesį LR Seime.

Parodoje pristatoma dr. Alisa Palavenis meninių šiukšlių fotografijų serija.

Alisa Palavenis su 9-10 klasių mokiniais kalbėjosi apie savo savanorišką ekologinę veiklą, šiukšlių fotografijas kaip priemonę paįvairinti nelengvą šiukšlių rinkimo rutiną ir jų poveikį žmonėms, apie aplinkos taršą ir 3R principą: mažink, naudok pakartotinai, perdirbk.

Ypatinga renginio viešnia

Kultūros gyvenimo žurnalo jaunimui „Pašvaistė“ vyriausioji redaktorė Audronė Daugnorienė

* Nuotraukos su mokiniais naudojami gavus raštišką jų tėvų leidimą. Daugiau informacijos teiraukitės Vilniaus Naujamiesčio mokykloje.

** Nuotraukos iš parodos atidarymo renginio: Viktorija Chorna

Alisos Palavenis fotografijos darbų parodos rėmėjas

@ECOPANTHER spaudoje

  • Nuo šiukšlių iki meno, p. 120-123, 2022 vasara. HAPPY365″ / @HAPPY365mag /. HAPPY365 – gyvenimo istorijų žurnalas apie laimingus žmones. Laimingus turte ir skurde. Šlovėje ir pogrindyje. Lietuvoje ir toli nuo jos.
  • (Al)chemikės burtai: kaip šiukšles paversti menu, rugpjūčio 10, 2022. Laikraštis “370” / @zurnalas.370 /. Laikraštis rašo apie tai, ko vengia ir prisibijo kiti. Mada, muzika, teatras, literatūra, menas, fotografija, naujosios technologijos ir kitos temos, aktualios jaunam, smalsiam ir kultūringam miestiečiui.
  • Niekieno šiukšlės gamtoje, p. 153-157, rugpjūtis 2022. Žurnalas “Moteris” / @moterismagazine /. “Moteris” didžiausias Lietuvoje mėnesinis kultūros ir gyvenimo būdo žurnalas. Leidžiamas nuo 1920 m.
  • Reductio ad absurdum ekosistemos, p. 39-41. 2022(4). Žurnalas “Pašvaistė” / @pasvaiste /. Žurnalas “Pašvaistė” tai kultūros gyvenimo žurnalas jaunimui.

Eko paroda Lietuvos Respublikos Seime

2022 m. birželio 7 d. 13 val. Seimo III rūmų parodų galerijoje atveriama fotografijų paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“. Paroda eksponuojama 2022 m. birželio 7–21 dienomis Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nario Kasparo Adomaičio iniciatyva.

Eksponuojamų darbų autorės: chemijos mokslų daktarė, vaistininkė, dr. Alisa Palavenis, jaunoji mokslininkė, Klimato pakto ambasadorė Rasa Tumaševičiūtė.

„Tai ne mano šiukšlės, bet tai yra mano planeta“ (angl. It’s not my garbage, but it’s my planet) – šūkis apskriejęs viso pasaulio aplinkosaugos aktyvistus. Alisa ir Rasa – ne išimtis. Alisa kartu su vyru jau trečius metus renka šiukšles Lietuvos ir Lenkijos pajūryje bei ežerų ir upių pakrantėse. Rasa – aktyvi žygio ,,Už švarią Lietuvą” ir kitų aplinkos švarinimo akcijų dalyvė.

Šiukšlių rinkimas gamtoje daugeliui iš mūsų vis dar atrodo nepatogi ar net gėdinga veikla. Siekdamos mesti iššūkį nusistovėjusioms ydingoms praktikoms, autorės savo darbais siekia paskatinti žmones neužsimerkti ir pastebėjus pakelti, kad ir tą vieną šiukšlę savo kelyje. Žmonės neturėtų priprasti ir toleruoti šiukšlių savo aplinkoje. Šiukšlių negalime priimti kaip natūralios gamtos sudedamosios dalies ir laukti kol už mus jomis pasirūpins kažkas kitas. Dar svarbiau – turime mažinti susidarančių atliekų kiekį, puoselėti daugkartinio naudojimo kultūrą ir įpročius. Parodoje pastebėsite, kad būtent tokie – daugkartiniais nesunkiai pakeičiami daiktai, dažniausiai tampa bešeimininke šiukšle ir našta gamtai.

Tekstas iš LR Seimo pranešimų spaudai.

* Nuotraukos iš parodos atidarymo renginio: Viktorija Chorna

Alisos Palavenis fotografijos darbų parodos rėmėjas

@ECOPANTHER

Apie knygą “Šiukšlių rojus” (angl. “Rubbish Paradise”)

Šiukšlių rojus“ tai knyga apie šiukšles kurias radau, nufotografavau, o vėliau surinkau iš paplūdimių ir kitokių pakrančių.

Visos knygai „Šiukšlių rojus“ ir šiai svetainei nufotografuotos šiukšlės buvo surinktos iš gamtos ir nuneštos į artimiausias šiukšliadėžes.

“”Mūsų pačių sukurti “nuodai” niokoja ne tik gamtą, vandenynus, bet ir mus, žmones. Kiekvienas šios knygos puslapis nuoširdžiai šaukia, kad laikas pabusti, išgirsti ir pamatyti – kokius pėdsakus paliekame po savęs.

Simona Urnikaitė, chemijos mokslų daktarė, saulės panelių tyrėja

Kaip galiu prisidėti AŠ?

Gyvendami šurmulingos kultūros laikais (angl. “hussle culture”) dažniausiai niekam nebeturime laiko, neturime laiko ir pačiam gyvenimui. Taip mūsų kilnūs tikslai ir vidinis pašaukimas pasimeta tarp kasdienių darbų ir pareigų. Bet klausyk, Tu gali pakelti tą vieną šiukšlę!

Donate Button with Credit Cards

Esame dėkingi už paramą!

Carmen Huster, K. Kratz, Donatas San, Tomas Žalandauskas, Jens Janicke

Autorė pastebėjo tai ko nenori matyti kiti, ir tai užfiksavo. Ji parodė kaip gamta padaro iš esamų, bet jai nebūdingų priemonių, iš žmogaus „purvo“, savotiškus meno kūrinius. Lyg išprievartauta, bet liekanti kilni, tokia pavaizduota mūsų gamta.”

Remigijus Kriukas, stiklo menininkas, meninio stiklo studijos Glasremis įkūrėjas

Nuotrauka @Paulius Židonis

Keistokos Guliverio kelionės © Alisa Palavenis, @ecopanther
Saulėta kaip rojuje © Alisa Palavenis, @ecopanther
Neišsipildžiusios svajonės © Alisa Palavenis, @ecopanther
Ofelija © Alisa Palavenis, @ecopanther
Pajūrio veltinis © Alisa Palavenis, @ecopanther
Makarabiškas kalamburas © Alisa Palavenis, @ecopanther
Ateivio a-taktika © Alisa Palavenis, @ecopanther

Photographié c’est une chose mais s’en débarrasser en n’est une autre et tu as su faire les deux!! Bravo à toi pour cela et merci!”

David DAVID, šiuolaikinis prancūzų menininkas, skulptorius

TĖSKIME SAVO MISIJĄ
nes tai ne lašas jūroje, o jūra mumyse

Dr. Alisa Palatronis

Prisidėkite keletą karmos taškų jau dabar!


2019-2022 © Dr. Alisa Palatronis /All rights reserved

Disclaimer and Usage policy