ECO-PANTHER (LT)

read in English

Galingiausios pasaulio vyriausybės negali pačios išvalyti susidariusios taršos. Jie turi pasikliauti kiekvienu paprastu žmogumi, kaip jūs ir aš, mūsų pasirinkimais ir mūsų valia.

Chai Jing, žurnalistas ir aplinkosaugos aktyvistas

Fotografijos paroda Lietuvos Respublikos Seime

2022 m. birželio 7 d. 13 val. Seimo III rūmų parodų galerijoje atveriama fotografijų paroda „Pakelti ar palikti: niekieno šiukšlės gamtoje“. Paroda eksponuojama 2022 m. birželio 7–21 dienomis Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nario Kasparo Adomaičio iniciatyva.

Eksponuojamų darbų autorės: chemijos mokslų daktarė, vaistininkė, dr. Alisa Palavenis, jaunoji mokslininkė, Klimato pakto ambasadorė Rasa Tumaševičiūtė.

„Tai ne mano šiukšlės, bet tai yra mano planeta“ (angl. It’s not my garbage, but it’s my planet) – šūkis apskriejęs viso pasaulio aplinkosaugos aktyvistus. Alisa ir Rasa – ne išimtis. Alisa kartu su vyru jau trečius metus renka šiukšles Lietuvos ir Lenkijos pajūryje bei ežerų ir upių pakrantėse. Rasa – aktyvi žygio ,,Už švarią Lietuvą” ir kitų aplinkos švarinimo akcijų dalyvė.

Šiukšlių rinkimas gamtoje daugeliui iš mūsų vis dar atrodo nepatogi ar net gėdinga veikla. Siekdamos mesti iššūkį nusistovėjusioms ydingoms praktikoms, autorės savo darbais siekia paskatinti žmones neužsimerkti ir pastebėjus pakelti, kad ir tą vieną šiukšlę savo kelyje. Žmonės neturėtų priprasti ir toleruoti šiukšlių savo aplinkoje. Šiukšlių negalime priimti kaip natūralios gamtos sudedamosios dalies ir laukti kol už mus jomis pasirūpins kažkas kitas. Dar svarbiau – turime mažinti susidarančių atliekų kiekį, puoselėti daugkartinio naudojimo kultūrą ir įpročius. Parodoje pastebėsite, kad būtent tokie – daugkartiniais nesunkiai pakeičiami daiktai, dažniausiai tampa bešeimininke šiukšle ir našta gamtai.

Alisos Palavenis fotografijos darbų parodos rėmėjas UAB „Innovative Pharma Baltics”.

Tekstas iš LR Seimo pranešimų spaudai.

Apie knygą “Šiukšlių rojus” (angl. “Rubbish Paradise”)

Šiukšlių rojus“ tai knyga apie šiukšles kurias radau, nufotografavau, o vėliau surinkau iš paplūdimių ir kitokių pakrančių.

Mes su vyru esame aplinkosaugos aktyvistai, jauna pora, mylinti ir gerbianti gamtą. Plastikas ir kitas žmogaus sukurtas šiukšles iš gamtos Baltijos jūros regione renkame nuo 2012 m.

Gaila, bet šiukšlių rinkimas ar net vienos šiukšlės pakėlimas daugeliui mūsų vis dar atrodo kaip draudžiama veikla. Paprastai žmonės linkę „nematyti“, nes pamačius gali prireikti išeiti iš įsivaizduojamos komforto zonos.

Norėčiau pakurstyti tą nusistovėjusią, “teisėtą” abiejingumą gamtai, vainikuojamą naivių šukių “Juk tai ne mano šiukšlė!”

Autorė pastebėjo tai ko nenori matyti kiti, ir tai užfiksavo. Ji parodė kaip gamta padaro iš esamų, bet jai nebūdingų priemonių, iš žmogaus „purvo“, savotiškus meno kūrinius. Lyg išprievartauta, bet liekanti kilni, tokia pavaizduota mūsų gamta.

Remigijus Kriukas, stiklo menininkas, meninio stiklo studijos Glasremis įkūrėjas

Mano tikslas – sužadinti žiūrovo smalsumą pateikiant savotiškai gražias, spalvingas fotografijas ir taip, kitu kampu, pritraukti žiūrovo dėmesį prie ekologinės katastrofos. Susižavėjęs, jis prieina arčiau pasigrožėti, ir štai akistatos momentas: palaukite, juk tai šiukšlės!..

EKO PRANEŠIMAS

Visos knygoje „Šiukšlių rojus“ ir šioje svetainėje pateiktos šiukšlės po fotografavimo buvo surinktos ir išneštos iki artimiausių šiukšliadėžių.

rubbish places on map
Vietos žemėlapyje (Lenkija ir Lietuva), kur 2020 – 2022 metais daug kartų buvo renkamos šiukšlės

Mūsų pačių sukurti nuodai intensyviai auga, niokoja ne tik gamtą, vandenynus, bet ir mus, žmones. Kiekviena fotografija nuoširdžiai šaukia, kad jau pats metas atsipeikėti, išgirsti ir pamatyti – kokius žingsnius po savęs paliekame.

Simona Urr, chemijos mokslų daktarė, saulės baterijų tyrinėtoja

Kaip galiu prisidėti AŠ?

Gyvendami šurmulingos kultūros laikais (angl. “hussle culture”) dažniausiai niekam nebeturime laiko, neturime laiko ir pačiam gyvenimui. Taip mūsų kilnūs tikslai ir vidinis pašaukimas pasimeta tarp kasdienių darbų ir pareigų. Bet klausyk, Tu gali pakelti tą vieną šiukšlę!

Donate Button with Credit Cards

Esame dėkingi už paramą!

Innovative Pharma Baltics, Carmen Huster, K. Kratz, Donatas San, Tomas Zalandauskas, Alpen Pharma Lithuania, Jens Janicke.

Tai ne mano šiukšlės, bet tai mano planeta!

Vasaros nuotaikos 2020

Photographié c’est une chose mais s’en débarrasser en n’est une autre et tu as su faire les deux!! Bravo à toi pour cela et merci! Fotografuoti šiukšles yra vienas dalykas, bet pajūrio valymas nuo šiukšlių yra visai kas kita! Bravo ir didelis ačiū!

David DAVID, šiuolaikinis prancūzų menininkas, skulptorius

TĖSKIME SAVO MISIJĄ

Matau, kad laukinių paplūdimių plotai, kuriuos išvalėme 2021 metų pavasarį, jau liepos viduryje teršiami iš naujo. Tai šiukšlių rojus, ir vienintelis būdas nepasiduoti – tęsti savo misiją…

Dr. Alisa Palatronis

Prisidėkite keletą karmos taškų jau dabar!


2019-2022 © Dr. Alisa Palatronis /All rights reserved

Disclaimer and Usage policy